Marketingová agentúra BigWay logo

UX / UI

Každý z nich má vo svete dizajnu svoje miesto. Nie sú synonymá, ale spoločne vytvárajú dokonalú symbiózu. Ak sa zaujímate o dizajn, znalosť a diferenciácia týchto pojmov je pre vás kľúčová.

Čo znamená UX?

UX je akronym pre User Experience, čo sa prekladá ako užívateľská skúsenosť. V prostredí dizajnu označuje to, aké pocity si človek odnáša v interakcii so systémom alebo produktom. Jednoducho ide o to, čo používateľ prežíva pri prezeraní vášho e-shopu, webu alebo aplikácie. Napríklad v prípade e-shopu je z hľadiska UX kľúčové, či sa na ňom potencionálny zákazník dokáže orientovať, nájsť potrebné informácie alebo zrealizovať platbu bez toho, aby frustrovaný zo stránky neodišiel. To, akú dôležitosť prikladáte pri navrhovaní užívateľskej skúsenosti, ovplyvňuje spokojnosť zákazníka.

Pred samotnou implementáciou UX je nevyhnutná realizácia prieskumov používateľnosti, ktoré vedú k návrhu správneho dizajnu. Dáta vyplývajúce z prieskumov následne UX dizajnéri používajú pri vytváraní rôznych prototypov, či wireframov. Aj z tohto dôvodu je UX zameraný najmä na vývoj a zlepšovanie interakcie medzi systémom a používateľom.

Čo znamená UI?

UI je akronym pre User Interface, v preklade ide o užívateľské rozhranie. Jednoducho povedané ide o estetickú stránku vášho e-shopu, webu alebo aplikácie. Zameriava sa na použitie farieb, typografiu, obrázky, animáciu prechodov, ich následne rozloženie a interakcia medzi jednotlivými komponentmi a používateľom. Cieľom UI je vytvoriť atraktívny, ľahko používateľný softvér, ktorý pomáha používateľovi nájsť to, čo potrebuje a nenúti ho príliš rozmýšľať.

Rozdiely medzi UX a UI

  • podstatný rozdiel, ktorý odlišuje UX od UI je v tom, že UX sa zameriava skôr na to, čo človek prežíva v interakcii s webom, zatiaľ, čo pri UI ide o jeho vizuálnu podobu a funkčnosť
  • UX je možné aplikovať na produkty fyzickej ale aj digitálnej povahy, zatiaľ čo pri UI ide len o produkty digitálne
  • z hľadiska vytvárania dizajnu má prednosť User Interface a až potom User Experience

Napriek tomu, že UX a UI nie sú jedno a to isté, predstavujú neoddeliteľné entity, ktoré sa navzájom ovplyvňujú. Estetický prepracovaný dizajn je zbytočný, pokiaľ sa zákazník nebude vedieť orientovať na vašom e-shope, čo ich môže odradiť od kúpy produktu a stránku opustia. Jednoduchú navigáciu webu môže zničiť nečitateľné písmo alebo tmavé farby, čo zákazníkov rovnako odradí. Musíte nájsť kompromis medzi UI a UX, ktorý zákazníkom zabezpečí príjemnú používateľskú skúsenosť, ale aj funkčnosť jednotlivých komponentov.

Späť na slovník
Marketingová agentúra s výsledkami BigWay

Marketingová agentúra s výsledkami

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta marketingu, reklamy a technológií.
odber noviniek marketingZadaním svojej emailovej adresy súhlasíte so spracovaním osobných údajov
envelopephone-handsetcross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram